Job: IKA Customer Service Coordinator

Position

IKA Customer Service Coordinator

Industry

Consumer Goods

Job Information

Companie multinationala din FMCG recruteaza un IKA Customer Service Coordinator care realizează managementul proceselor de suport clienti IKA, conform regulilor interne definite la nivel de tara si intocmeste rapoarte periodice necesare in relatia cu clientii alocati, interni si externi.

PRINCIPALELE RESPONSABILITATI:
• Asigura managementul fluxurilor informationale in relatia cu clientii (faciliteaza imbunatatirea indicatorilor specifici de
customer service);
• Coordoneaza echipa de IKA Customer Service Representatives;
• Monitorizeaza zilnic executia in activitatea logistica pentru clientii alocati si anunta deviatiile;
• Primeste si solutioneaza reclamatiile logistice operationale;
• Analizeaza reclamatiile cantitative a priori si a posteriori, analizeaza cauzele si propune plan de actiune pentru solutionare;
• Se implica direct in cadrul sedintelor cu clientii alocati;
• Impreuna cu departamentul de vanzari monitorizreaza si propune solutii de crestere a disponibilitatii la raft a produselor;
• Sa intocmeasca lunar rapoartele de KPI per client IKA;
• Verifica & urmareste si prioritizeaza fluxul de comenzi (in functie de stoc per depozit vs. planul promo);
• Anunta clientii privind out of stock-ul;
• Intretine platforma Web clienti ONLINE;
• Calitate (fise incidente calitate solicitate de clienti);
• Gestioneaza alerte de calitate (centralizari, urmarire inchidere alerta pana la nivel de decontare);
• Intocmeste toate rapoartele in cazul de alerta calitate;
• Livreaza rapoartele de calitate solicitate de clienti;
• Monitorizeaza deschideri-inchideri articole;
• Intervine zilnic in rezolvarea situatiilor de erori EDI client IKA;
• Semnaleaza discrepantele in bazele de date cu privire la sortimentatie & coduri clienti;
• Agreaza cu clientii, departamentul transporturi si departamentul de operatiuni in depozite graficul de livrari detaliat la
nivel de punct de livrare, zi de comanda respectiv zi de livrare;
• Gestioneaza “ferestre de livrare”.
• Monitorizeaza deschideri magazine – asigura feedback livrare catre client.

COMPETENTE SI ABILITATI CHEIE:
Experiență profesională ➢ 2-3 ani experiență în Customer Service/Customer Care;
➢ Experiența anterioara într-o companie din domeniul logisticii sau producției – constituie avantaj;

Competențe și Abilități:

➢ Abilități bune de comunicare, prezentare şi relaţionare;
➢ Planificare, organizare și setarea de priorități;
➢ Orientare spre rezultate;
➢ Analiză și sinteză;
➢ Raționament logic;
Studii ➢ Universitare;
Utilizare PC ➢ Microsoft Excel, Word, PowerPoint.